В Беларуси разрабатывается альтернативная ОС, будем пороть

В данном форуме представлено творчество линуксоидов в сфере юмора, а также черного юмора: анекдоты, шутки, подшучивания, злобные высказывания... %-]
loge
Интересующийся
Сообщения: 58
Зарегистрирован: 28 июн 2004, 04:10

Сообщение loge »

kif0rt, ti prosto ne ponal.. Bilo zajavleno 4to bydet ne prosto OS a OS s podderjkoi vseh win prilojenii, t.e. alternativa MS. Tak vot po, vrodebi, vsem tyt jasnim soobrajenijam eto otnositsa k razrady "bred sivoi kobili".

vics
Увлекающийся
Сообщения: 105
Зарегистрирован: 18 дек 2003, 09:58

Сообщение vics »

Аднаго я не разумею: хто Маханьку сказаў пра адкрытыя коды?.. Знайшоўся ж нейкі кент, якога і гэты спінжак слухае, і які ведае пра FS/OS. Цікава і неверагодна!..

Аватара пользователя
kif0rt
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1371
Зарегистрирован: 03 ноя 2004, 01:49
Откуда: Минск

Сообщение kif0rt »

loge писал(а):kif0rt, ti prosto ne ponal.. Bilo zajavleno 4to bydet ne prosto OS a OS s podderjkoi vseh win prilojenii, t.e. alternativa MS. Tak vot po, vrodebi, vsem tyt jasnim soobrajenijam eto otnositsa k razrady "bred sivoi kobili".
Я всё понял ... Наверное я не совсем понял что ТЫ имел ввиду !? Ты написал ".... Novell2" . Я понял это как переделка под SuSe и т.д. только бел. производства.
Ненасилие ещё никому не помогало
Trying is the first step towards failure (c) Homer Simpson

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

1. У нас дзяржава не зацікаўлена ў разьвіцьці беларускай мовы, у тым ліку у перакладзе праграмаў. Больш таго, яна выступае рэзка супраць нацыянальнай культуры.
2. Каму гэта трэба - незразумела.
3. Думаю, гэты "праект" застанецца на словах.
4. Дыктатары заўсёды хварэюць на гігантаманію. Бо яны па вызначэньні адчуваюць сябе непаўнавартаснымі. Таму й задачы ставяцца не адаптаваць Лінукс, а напісаць сваё і канешне ж мегарулезнае. Ціпа паказаць усяму сьвету "преімушчества соціалістіческой моделі экономікі над капіталістіческой".
5. Падтрымка Эўразьвяза - блеф. Эўразьвяз ляжыць пад манаполіямі. У адкрытую ніхто нічога даваць ня будзе. Тым больш - краіне з такім прэзідзентам. Бо ў нас гэтыя грошы проста скрадуць і расьцягнуць чынушы розных узроўняў. На рэальныя справы застанецца максымальна 10% ад пачатковай сумы.
6. Прымусіць усіх правайдараў даць бясплатны гейт да іх супарта - раз плюнуць. У нас скажуць панізіць тарыфы - панізяць, скажуць вылучыць бясплатны нэт каўгасьнікам - вылучаць, скажуць працягнуць выделенку ў вёску Бараболька - працягнуць... Бо ніхто ня хоча выляцець з рынка назаўсёды ці наогул сесьці ў турму за "неуплату налогов" ці "воровство компьютеров" :)

vics
Увлекающийся
Сообщения: 105
Зарегистрирован: 18 дек 2003, 09:58

Сообщение vics »

Ладна, чакаем развіцця падзеяў. А ўвогуле, шкада, што нікога няма ў тых колах, каб прасвяціў, якая іх муха ўкусіла, што пра адкрытыя коды ўспомнілі.

Аватара пользователя
mend0za
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 2332
Зарегистрирован: 30 авг 2002, 12:33
Откуда: Minsk

Сообщение mend0za »

booxter: не владеете информацией. Евросоюз давно и основательно занимается FS/OS. Более того предпринимаются отчаянные попытки съехать с коммерческого софта. Однако - Беларуси действительно ничего не дадут, ибо то что предлагается Маханьком и НАНБ - это бредятина полная.

Экономика Беларуси не является социалистической. Это помесь элементов рынка и гос-капитализма, с сильным выкручиванием рук и голов всем, кто пытается выбится в олигархи. Рынка с каждым годом становится всё больше и есть признаки что у нас не за горами передача собственности в частные руки (то есть фактически директорату нынешнему). Хорошо заметными маркерами этого является свёртывание социальной сферы и коммерциализация образования.
И увидел я зверя, выходящего из тундры. И число его было 3.14159265358979324...

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

Я не хацеў спаганіць ідэю сацыялістычнай эканомікі. Проста гэта ўстойлівы выраз (преімушчества соціалістіческой моделі экономікі над капіталістіческой), які раз за разам паўтаралі настаўнікі палітэканоміі ў савецкі час.

Наконт Эўразьвяза - памкненьні ёсьць, але імхо да распрацоўкі чаго-небудзь новага ня дойдзе. Бо ёсьць жа ўжо нармальныя альтэрнатывы: рэдхаты, дэбіяны, генты, сусі і г.д. У Эўропе амаль усе дзеяньні кіраўніцтва зьвязаны з эканамічнымі выгодамі. Гэтага не назіраецца ў БульбаОСе.

k707
Заглянувший
Сообщения: 5
Зарегистрирован: 05 ноя 2004, 14:39

Сообщение k707 »

Здравствуйте, господа-линуксоиды! Вижу идея создания в Беларуси собственной ОС вызвала довольно сильный резонанс в вашей среде. К сожалению, мне тоже не очень многое известно по этому поводу, но кое-что сказать могу: из достаточно достоверных источников просочилась информация, что пока это не более чем PR-акция и никто в настоящее время такую работу не проводит (хотя все очень быстро может измениться, да и любые самые достоверные источники могут ошибаться).

Что касается Open Source в целом, то здесь несколько иная картина: варианты частичного внедрения (или даже полного замещения продуктов Microsoft) рассматриваются на достаточно высоком уровне, в ближайшее время планируется даже разработка специального проекта, основное назначение которого – рассмотрение возможности и целесообразности внедрение Open Source в образовательных и государственных учреждениях. Но что бы хорошая идея получила хорошую реализацию (а не так, как это обычно у нас это происходит :) ), хотелось бы услышать мнение профессионалов (или просто фанатов) открытого программного обеспечения, то есть Вас. Если кого-то это все заинтересовало – оставляете свои сообщения и координаты. Спасибо за внимание.

Аватара пользователя
dojlid
Маньяк
Сообщения: 169
Зарегистрирован: 30 апр 2004, 12:19
Откуда: Miensk, Belarus
Контактная информация:

Сообщение dojlid »

k707, excuse me, but who are you?

P.S. Цікавіць гэта ўсіх тутака прысутных. Адшукаць дапаможа google, гэта ж інтэрнэт! :D
Z pažadańnem pośpexaŭ, VX.
JID: dojlid@jabber.org
JID: vk@altlinux.org

k707
Заглянувший
Сообщения: 5
Зарегистрирован: 05 ноя 2004, 14:39

Сообщение k707 »

dojlid писал(а):k707, excuse me, but who are you?

P.S. Цікавіць гэта ўсіх тутака прысутных. Адшукаць дапаможа google, гэта ж інтэрнэт! :D
Скромный работник одной научно-исследовательской организации :). А на счет P.S. не совсем понял (если это мне).

Аватара пользователя
dojlid
Маньяк
Сообщения: 169
Зарегистрирован: 30 апр 2004, 12:19
Откуда: Miensk, Belarus
Контактная информация:

Сообщение dojlid »

k707, маё меркаваньне, а я думаю яно будзе супадаць з меркаваньнем большасьці прысутных - гуляць з сёньняшнім кіраўніцтвам Беларусі ў падобныя гульні безсэнсоўна - правілы зьмяняюцца зачаста. Гэта ужо аксыёма, што любы добры праект будзе забіты кепскай рэалізацыяй.

> в ближайшее время планируется даже разработка специального проекта
Хіба недастаткова існых свабодных праектаў? Які сэнс у сваім мясцовым?

> рассмотрение возможности и целесообразности Open Source в образовательных и государственных учреждениях.
даруйце, але я не разумею, нашто губляць час на відавочныя рэчы? Усё ўжо зроблена да нас - па сто разоў асэнсаванае, абмеркаванае і тысячу разоў распаўсюджанае, а ў шэрагу краін і рэалізаванае. Нам засталося толькі прайсьці гэтым шляхам, толькі рэалізаваць пераход да Open Source. Да таго ж, ня трэба цыкліцца на Open Source, прыярытэтам мусіць быць Free Software.
Z pažadańnem pośpexaŭ, VX.
JID: dojlid@jabber.org
JID: vk@altlinux.org

Аватара пользователя
dojlid
Маньяк
Сообщения: 169
Зарегистрирован: 30 апр 2004, 12:19
Откуда: Miensk, Belarus
Контактная информация:

Сообщение dojlid »

k707:
> Если кого-то это все заинтересовало – оставляете свои сообщения и координаты.
Гэта губляе сэнс калі гэта пішаш на форуме. Бо ягонае асноўнае прызначэньне абмен паведамленьнямі. А каардынаты кожнага прысутнага не цяжка знайсьці ў інтэрнэце, дастаткова быць пільным.
Z pažadańnem pośpexaŭ, VX.
JID: dojlid@jabber.org
JID: vk@altlinux.org

k707
Заглянувший
Сообщения: 5
Зарегистрирован: 05 ноя 2004, 14:39

Сообщение k707 »

>Хіба недастаткова існых свабодных праектаў? Які сэнс у сваім мясцовым?

>даруйце, але я не разумею, нашто губляць час на відавочныя рэчы? Усё ўжо зроблена да нас - па сто разоў асэнсаванае, абмеркаванае і тысячу разоў распаўсюджанае, а ў шэрагу краін і рэалізаванае.

Возможно меня не так поняли. Не для всех эти вещи настолько очевидны как хотелось бы. В нашей организации (а так же и во всех где мне только даводилась побывать) руководящее звено (люди в основном далеко за 30) просто не понимают, зачем использовать что-то новое, когда десятилетиями использовалась MS Office и MS Windows (и пока что весьма бесплатно). Вот именно поэтому приходится тратить свое время и немалые деньги и в сто первый раз обосновывать казалась бы очевидные вещи. Причем на данный момент нас интересует именно экономическая и правовая целесообразность такого перехода. Как это реализовано в других странах - это конечно интересно, но не всегда то что сделано другими будет нормально работать у нас (в силу различных причин). Поэтому никто не будет серьезно рассматривать переход на альтернативную Microsoft продукцию, пока кто-то не напишет соответсвующий документ в котором укажет все достоинства и недостатки такого перехода. Пускай даже этот документ будет копией чужих наработок с изменениями в аббревиатурах и регалиях (что частенько и делается :)), но он ДОЛЖЕН быть (тут уж ничего не поделаешь, поэтому большая просьба данный вопрос больше не поднимать).

>Да таго ж, ня трэба цыкліцца на Open Source, прыярытэтам мусіць быць Free Software.

Ну вот уже чувствуется - процесс пошел :). Ваше мнение может оказать огромную помощь в нашей работе и сделать ее не просто отпиской на указание сверху, а действительно качественной и полезной. Поэтому еще раз повторяю, лично мне очень интересно услышать Ваше мнение, но единственная просьба излагать только по существу вопроса, что бы не тратить время, дискутируя на тему "нашто губляць час на відавочныя рэчы?. Усё ўжо зроблена да нас - па сто разоў асэнсаванае, абмеркаванае і тысячу разоў распаўсюджанае, а ў шэрагу краін і рэалізаванае."

P.S. Не думаю, что данная тема вполне соответсвует названию ветки, поэтому просто оставляю адресок : k707@tut.by. Кому будет интересно - пишите, обязательно пообщаемся.

Аватара пользователя
dojlid
Маньяк
Сообщения: 169
Зарегистрирован: 30 апр 2004, 12:19
Откуда: Miensk, Belarus
Контактная информация:

Сообщение dojlid »

leva писал(а):Что реально могли бы сделать беларусы - так это белорусифицировать и поддерживать один из существующих дистрибутивов, например, Debian.

Нужно материально поддерживать проект mova.org, создавать пакеты для белорусского языка для:
1) базовой системы Debian
Partial support
leva писал(а): 2) менеджеры окон и рабочие столы
Кde - minimal support, Gnome -partial support, XFCE - full support
leva писал(а): 3) emacs
4) openoffice.org
Supported
leva писал(а): 5) среды для TeXа: kile, LyX
Supported, excluding hyphenation
leva писал(а): 6) mozill'овсие проеты
Supported
leva писал(а): 7) собственно debian-installer
Partial support, rework needed
leva писал(а): 8) other :)

Но в первую очередь необходимо белорусифицировать (а также и русифицировать) описания ко всем пакетам !
You are welcome!
leva писал(а): Также необходимо белорусифицировать LaTeX. Это все выглядит реально, хотя будет геморрой со шрифтами, кодировками и т.п.
???
leva писал(а): Учитывая что истинных патриотов у нас немнего вышеперечисленное не является обязательным. Главное - это создать БЕСПЛАТНЫЙ Unix technical support group, чтобы обеспечить круглосуточную русскоязычную поддержку Unix-юзеров.
We need you donation!
leva писал(а): Тогда увеличится кол-во желающих отказаться от использования проприентарных ОС.
realy?
leva писал(а): Support нужно сделать реальный. Он должен быть по irc, icq, mailing list через инет; но нужно заключить договор с некоторыми dialup-провайдерами о бесплатности соединений с серверами суппорта. Также должен быть суппорт по городскому телефону и телефонам всех 3-х (вскором 4-х) мобильных операторов.
Where is a money?
leva писал(а): Еще нужны подготовительные курсы (тут уже, конечно, платные) по разноуровневому/разноплановомогу обучению работе в Unix'ах.
А можно было бы и в ВУЗах ввести соответствующие предметы
:D
Ужо вялося... Заахвочаныя здаецца шчэ засталіся, надрыклад d4s.
Z pažadańnem pośpexaŭ, VX.
JID: dojlid@jabber.org
JID: vk@altlinux.org

booxter
Неотъемлемая часть форума
Сообщения: 1427
Зарегистрирован: 04 апр 2004, 21:04

Сообщение booxter »

Скажам так: пакуль што гэта падобна на піяр-акцыю. Калі будуць канкрэтныя прапановы - тады трэба будзе глядзець. Імхо: што павінны рабіць НАШЫ:
1. перакладаць софт (робіцца, але марудна).
Невядома, якая тэрміналёгія будзе ўзята за аснову: русказьдзёртая ці наша, мясцовапрыдуманая. Распрацоўка тэрміналёгіі павінна праводзіцца ў цесным супрацоўніцтве з такімі арганізацыямі як ТБМ і проста ў фармаце агульналінгвістычнага абмеркаваньня, але: з-за таго, што да белмоўны у нас стаўленьне адмоўнае, гэта ня будзе зроблена. Па-другое, існуе праблема існаваньня некалькіх варыянтаў граматыкі й нават альфабэта: лацінка, тарашкевіца, наркамаўка. Па ходу, зьбіраюцца падтрымліваць ТОЛЬКІ наркамаўку (ці наогул заб'юць на бел.мову, тлумачучы гэта "малым распаўсюджаньнем і эканамічнай неэфэктыўнасьцю")
2. Падтрымліваць свой рэпазітар (хаця й не абавязкова), хаця б пакеты, якія адрозьніваюцца ад мэйнстрыма, які будзе ўзяты за дэфолтны.
3. Тэхнічны сапарт па тэлефоне, ірке, нэту, аське, жаберы і г.д. Імхо ня будзе зроблена, бо патрабуе выдаткаваньняў на тэх.падтрыку службы, на навучаньне супортэраў і г.д.

Ответить